Пакети з крохмалю — як ними користуватися, щоб в цьому був сенс

Про мікропластік, біорозпад і таємничі «умови компосту»
Окремий пакет на банан, яйця, курку і відразу два пакети на борошно і цукор (раптом щось розірветься). — Обсяги споживання поліетиленових пакетів в Україні досягають величезних масштабів. Кожна людина щодня викидає не менше 2-5 штук. Деякі українські виробники упаковки почали виробляти біорозкладні пакети з крохмалю, які не лежать під сотню років на звалищі, а перетворюються в добриво всього за 3 місяці. Розбираємося в тому, наскільки цей винахід допоможе вирішити проблему забруднення поліетиленом.

Які пакети називають «біорозкладними»

Є два види біоразкладних пакетів:

  • з оксо-биоразкладного пластика — їх виробляють з традиційних пластмас, до яких вводять спеціальну добавку, що прискорює розпад пластику на дрібні частинки. Ці частинки мають розмір не більше 5 мм і називаються мікропластіком, який забруднює навколишнє середовище навіть більше, ніж звичайний пластик;
  • пакети, шо компостоються (мають помітку compostable) — в їх основі картопляний або кукурудзяний крохмаль і біорозкладні нафтопродукти, які повністю поглинаються мікроорганізмами. Ці пакети розкладаються і перетворюються на природний гумус. Однак для цього процесу потрібні спеціальні умови: відповідна температура і вологість.

Пакети з оксо-биоразкадного пластику має сенс купувати тільки в тому випадку, якщо ви їх будете цілеспрямовано збирати, а потім відвозити на завод з переробки сміття. В умовах звалища ТПВ такі пакети будуть шкодити екології не менше, ніж звичайні.
Мікропластік — це дрібні частинки пластику розміром до 5 мм, які легко переносяться з місця на місце і проникають буквально всюди: в воду, їжу, організми тварин, риб і людини. Мають абразивні властивості (пошкоджують м'які тканини) і поглинають різні речовини, в тому числі і токсичні. Вони потрапляють в навколишнє середовище різними способами: під час прання синтетичного одягу, через косметику (мікропластік додають в шампуні, скраби, гелі для душу, тощо) і при розкладанні оксо-біорозкладних пакетів.
Пакети, які можна компостувати, виготовляють зі 100% біозразкладних компонентів. При певній температурі (ідеально — +70° С), вологості, наявності бактерій і мікроорганізмів, вони розпадаються на біомасу, вуглекислий газ і воду. При цьому не залишається ніякого мікропластіка. Швидкість розкладання залежить від того, де це відбувається: в промисловому компостері, в домашньому, або просто на відкритому повітрі. У промислових умовах це відбувається за 60 днів, в домашніх — близько 6 місяців. Без спеціальних умов цей процес може тривати до 2-х років.

Хто в Україні випускає крохмальні пакети

В нашій країні є три виробники, які виробляють біорозкладні пакети з кукурудзяного та картопляного крохмалю. Їх можна використовувати не тільки для сміття, а й для інших побутових потреб. Наприклад, зберігати в них продукти, або ходити з ними в супермаркет.

«Новіс»

«Новіс» — це завод упаковки, розташований в місті Дніпро. Він почав випускати пакети з кукурудзяного крохмалю і біополімерів рослинного походження в 2020 році. Його продукція протестована в Європі і має міжнародний сертифікат «OK compost HOME». Ці пакети компостуються в домашніх умовах за 30-90 днів. Вони упаковані в рулони по 20 штук і мають об'єм 35 літрів. Вартість поки досить висока: 59 грн за 1 рулон. У цих пакетах, на відміну від звичайних із поліетилену, є термін придатності і особливі умови зберігання: 12 місяців в сухому і бажано темному місці.

Biosphere Corporation

Компанії «Биосфера» належить бренд серветок Smile і товарів для прибирання будинку «Фрекен Бок». У 2020 році виробник запустив біорозкладні пакети Go Green, чим викликав багато питань серед людей. Вони складаються з біополімерів і сировини природного походження (кукурудзяного або картопляного крохмалю, полілактиду PLA), і розкладаються без залишкового мікропластіка. Продукція відповідає світовому стандарту «bio-based», який підтверждує, що природної сировини в її складі — не менше 40%. Ці пакети розкладаються протягом 6 місяців в умовах промислового компостування. Мають об'єм 35 літрів і поставляються в рулонах по 10 штук. Ціна так само висока: 59 грн за 1 рулон.

«ЧистоПес»

Компанія «ЧистоПес» цікава тим, що вона не просто виробляє пакети з крохмалю, а пропагує дуже делікатну, але важливу тему — прибирання екскрементів за своїми домашніми тваринами під час прогулянки. Бренд випускає як звичайні пакети, так і крохмальні, які повністю розкладаються, розпадаючись на воду, CO2 і біомасу (коктейль з макромолекулярних органічних полімерів). Навіть фарба для нанесення малюнку використовується екологічно чиста. Пакети розфасовані в упаковки по 10, 20 та 50 штук. Вартість одної упаковки, в залежності від кількості пакетиків всередині, від 30 грн до 100 грн.
Про те, як саме відбувається процес виробництва, нам розповіла співзасновниця бренду «ЧістоПес» — Олександра Щеглова:

Олександра Щеглова
Співзасновниця бренду «ЧистоПес»
Сировину для пакетів «ЧистоПес» ми купляємо в Євросоюзі. На виробництво воно надходить у вигляді гранул, які поміщають в екструдер для подальшого плавління. В результаті виходить прозорий, тонкий, розтоплений матеріал в формі труби (рукав). Цей рукав поступово охолоджується, після чого його розкочують валиком і розрізають, щоб отримати дві окремі частини. Далі автоматизований робот обрізає ножем плівку до потрібної ширини, і вона змотується в рулони. Після виготовлення і підготовки плівка надходить в подальшу обробку.

Сировина і готова продукція з нього мають сертифікати відповідності європейського зразка і пройшли сертифікацію незалежного органу TÜV AUSTRIA. Також наші пакети мають маркування «OK Compost» і відповідають вимогам EN13432 (це ГОСТ, який встановлює вимоги до виготовлення упаковки, яка переробляється за допомогою компостування і біологічного розкладання — прим. редактора). Окремо хочеться відзначити, що і фарба, яку ми використовуємо для нанесення принта на пакетик, теж екологічно чиста.

Дуже важливо розуміти, що якщо у вас немає умов для компостування, це зовсім не означає, що пакет з крохмалю не розкладеться зовсім і пролежить сотні років. Це не так. Навіть без спеціальних умов такі пакети зникнуть під впливом природних факторів (сонячних променів, вологи, ґрунту, температури повітря). Просто для цього знадобиться більше часу.
В умовах промислового компостування пакети «ЧистоПес» розкладаються за 60-90 днів, але співробітники тестували їх ще й самостійно: з'ясувалося, що на відкритому повітрі вони вже через 3 місяці стають менш еластичними, швидше ламаються. Ще частину пакетів закопали у відкритому грунті і залишили на 9 місяців. За цей час вони повністю розклалися, так як залишки знайти не вдалося.

Продукція орієнтована на власників собак, але виробник заявляє, що їх можна також використовувати для зберігання їжі, в тому числі і вологої. Але щоб матеріал не почав міняти свою структуру завчасно, рекомендується зберігати їх в сухому і захищеному від сонця місці.

Чи варто переходити з поліетиленових на біорозкладні пакети?

Кожен з трьох виробників говорить одне і те ж саме: пакети з кукурудзяного або картопляного крохмалю розкладаються в зазначені терміни (30-60 днів) тільки в умовах правильної утилізації. Тобто умови, створювані промисловим компостером, який забезпечує постійну високу температуру, вологість і вільне проникнення повітря. В умовах ями для комопсту на городі такі пакети теж будуть розпадатися, але набагато повільніше.

Тому у нас виникло логічне питання: чи є сенс купувати такі пакети, якщо вони, як і все інше сміття, їдуть на звалище ТПВ, де щільно пресуються і так само лежать роками (як, наприклад, газета, яку дістали з-під сміттєвих завалів через 30 років, майже в ідеальному стані).

Ось що з цього приводу кажуть самі виробники:

Олександра Щеглова
Співзасновниця бренду «ЧистоПес»
На превеликий жаль, сьогодні в Україні немає практики роздільної переробки сміття, тому навіть якщо ви викинете наш пакетик в спеціальну собачу урну, в результаті він потрапить на полігон ТВП. Звичайно, такі умови не можна назвати ідеальними для швидкого розкладання, але це не означає, що пакет залишиться там назавжди. На відміну від звичайного поліетилену, крохмальним пакетам достатньо вологості і температури для того, щоб запустити процес розкладання.

Щоб такі пакети почали користуватися масовим попитом, потрібно, в першу чергу, створити умови для правильної переробки таких пакетів. Впровадити систему роздільного збору сміття, зробити цей процес комфортним і звичним для населення. Роз'яснювати необхідність використання екологічних пакетів на рівні держави, а не тільки силами волонтерів, як це відбувається зараз. І тоді люди самостійно і легко прийдуть до використання еко-пакетів та іншої еко-продукції.

Ми вже робимо перші кроки, я кажу про закон про заборону використання поліетиленових пакетів. Наша компанія підтримує таку ініціативу.
На жаль, ми не змогли зв'язатися з представниками інших брендів, тому наведемо їх коментарі в інших виданнях із зазначенням джерел.
По-перше, дуже сильно зменьшиться кількість відходів. Зараз полігон — це погані запахи, велика територія. Якщо ми почнемо сортувати органіку і неорганіку, то, як мінімум, в 2 рази скоротимо територію полігону.

По-друге, неорганічні відходи стануть чистішими, бо не будуть змішуватися з їжею. Це суттєве полегшення для процесу переробки, адже все можна використовувати циклічно, причому не один раз.

По-третє, ми перестанемо «консервувати» в поліетиленових пакетах побутові відходи на 1000 років. Вони почнуть потрапляти назад в землю, і ми будемо вирощувати з них те, що потрібно нам, це буде використовуватися як добриво.

Андрій Береза — керівник підприємства «Новіс» в ексклюзивному інтерв'ю для прес-центру ИА «МОСТ-Днепр» на питання про те, чим біорозкладні сміттєві пакети допоможуть поліпшити ситуацію на полігонах ТПВ.
На городній купі такий пакет не розкладеться. Для даного типу компостування має бути відповідне обладнання — завод. І взагалі, такі пакети не можуть відправлятися у природу, давайте думати про утилізацію таких пакетів виключно на спеціальних заводах анаеробного компостування. Заводів для промислового компостування в Україні досі немає — з цими питаннями до ЦОВВ та ОМС. Виробник тут безсилий.

Євгенія Аратовська засновниця організації «Україна БЕЗ сміття» з приводу біоразкладних пакетів із крохмалю.

Наш висновок

Щоб від пакетів з крохмалю дійсно була користь — їх потрібно використовувати правильно. Завести вдома 2 сміттєвих відра замість одного, розділяти сміття і викидати його у відповідні баки. Пляшки до скла, папір до макулатурі, одноразовий посуд, упаковки та іншу пластмасу — до пластику, а органіку — до змішаних відходів.

У нас в країні ще немає заводів, де органічне сміття переробляли б в промислових масштабах, але за умови, що ви будете викидати в такому пакеті тільки органіку, він все одно буде дуже корисним: перетвориться в гумус сам і не буде перешкоджати розкладанню харчових відходів, які всередині нього.

Де варто використовувати біоразалагемие пакети:

  • на дачі або в селі — можна складати в компостну купу або закопувати в землю;
  • вдома для зберігання продуктів;
  • на роботі (можна носити в них бутерброди або булочки);
  • в магазині — замість звичайних поліетиленових пакетів.

Оксо-біорозкладні пакети теж має сенс використовувати. Навіть незважаючи на те, що вони розпадаються на мікропластік. Робити це також потрібно правильно: збирати їх і коли утвориться велика кількість, відвозити на завод і здавати на вторинну переробку.
Анна Наумкіна
З 2019 года автор блога EcoFactor
На питання «Пакет потрібен?» завжди відповідаю: «У мене свій» — та дістаю екоторбу з тканини. Відокремлюю сміття, не користуюся одноразовими пакетами і поміняю велосипед тільки на електромобіль. Надихаюся всім, що стосується екотехнологій і пишу про це. Головне правило, як автора: 7 разів перевір — 1 раз опублікуй.

Читайте також:

Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть, будь ласка, форму. Ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть будь ласка форму і ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі питання.
Ваше імя
Ваш телефон
Коментар