В Україні друкують книги з упаковок від соків і молока

Видавництво «Ранок» переходить на папір з тетрапаків
Харківське видавництво «Ранок» повністю переходить на екологічне виробництво книг з перероблених тетрапаків, без використання хімічних відбілювачів і за допомогою електроенергії, одержуваної від спалювання лушпиння соняшнику. Такі книжки мають меншу вагу і виглядають цікавіше звичайних. Розробкою зацікавилась Польща, Німеччина і Австрія — країни вже уклали контракти з Україною на поставку такого паперу.
Тетрапак — це 6-шаровий матеріал, який складається з картону, поліетилену і алюмінієвої фольги. Виробник запевняє, що всі ці компоненти переробляються на 100%, однак для цього процесу потрібно більш складне обладнання, ніж для звичайної макулатури, тому що спочатку потрібно відокремити один шар від іншого. В Україні таку технологію використовує Зміївська паперова фабрика. Вони виробляють якісний папір, який використовується для друку книг видавництва «Ранок».

Як отримують папір з вторсировини

Спочатку на ЗБФ не було спеціальної техніки для переробки тетрапаків від соків і молока. Шведська компанія Tetra Pak® допомогла українській фабриці з розробкою технології та обладнанням, яке дозволяє відокремлювати картон від пластика і алюмінію. Зараз підприємство налагодило повноцінне виробництво і кожен місяць випускає близько 1000 тонн паперу з використаних коробок.
Але мало просто переробляти коробки в папір, потрібно ще витратити на цей процес мінімум енергії. ЗБФ вдалося і це. Якщо раніше для друку книг з паперу доводилося витрачати близько 200 000 кубічних метрів газу (рівно стільки потрібно для обігріву 50 000 житлових будинків), то зараз на фабриці працює енергетична установка, яка вичавлює лушпиння від насіння соняшнику і таким чином забезпечує роботу всієї фабрики. Цю установку протестували в січні 2020 року.
«Є інженерні Недоліки, но це все віправімо. Головне, что теоретичні розрахунки правильні. Наша мета віробляті папір, зберегаючі довкілля, без вирубки лісів, без газу — реальна.»

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок»
Проблема в тому, що в Україні досі немає повноцінної системи сортування сміття, тому більша частина вторсировини їде не на переробку, а на звалища. До Зміївської фабрики потрапляє тільки 15% від усіх використаних упаковок. І навіть ці відсотки вдається добути тільки завдяки допомозі волонтерів — сортувальників вторинної сировини.

Як переробляють тетрапаки в папір для книг і що відбувається з пластиком і алюмінієм, з яких також складається упаковка.

Bookpaper — що це

Виготовлений із вторинної сировини папір називається bookpaper. Він відповідає всім санітарним вимогам і відбілюється без використання хлору і діоксиду титану.

Чим він відрізняється від звичайного паперу:

  • білий не більш ніж на 88% — очі менше втомлюються при читанні;
  • поверхня гладка, без глянцю і засміченості;
  • підвищена пухкість, тому книги виходять більш легкими (важливо для підручників і важкості шкільних портфелів).
Видавництво «Ранок» випускає 60% книг з такого паперу і планує повністю перейти на екопапір. Зараз вона використовується для друку підручників, але нещодавно була випущена дитяча енциклопедія Анни Клейборн і Брендана Кірні «Подорож до Дивовижна світу тварин».


Одна з найбільш позитивних новин — це те, що українським екопапіром зацікавилися інші країни (Польща, Австрія, Німеччина) і вже уклали контракти на її постачання.
Анна Наумкіна
З 2019 года автор блога EcoFactor
На питання «Пакет потрібен?» завжди відповідаю: «У мене свій» — та дістаю екоторбу з тканини. Відокремлюю сміття, не користуюся одноразовими пакетами і поміняю велосипед тільки на електромобіль. Надихаюся всім, що стосується екотехнологій і пишу про це. Головне правило, як автора: 7 разів перевір — 1 раз опублікуй.

Читайте також:

Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть, будь ласка, форму. Ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть будь ласка форму і ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі питання.
Ваше імя
Ваш телефон
Коментар