Пластикова тротуарна плитка з відходів — як це роблять в Україні

Розповідаємо про ліквідний і неліквідний пластик
Який пластик можна здавати на переробку, а який ніде не приймають? Як відрізнити неліквідний пластик від «нормального», і що з ним робити? — Ми розібралися в типах пластмас, а поки збирали інформацію, знайшли проект з Одеси — Precious plastic Ukraine. З неліквідних відходів вони роблять пластикову тротуарну плитку і арт-об'єкти. У них є своя технологія, виробництво та обладнання.

Який пластик можна здавати на переробку

Якщо бачите ці позначки на упаковці або на дні пляшки — сміливо можете нести ці відходи в пункт прийому. Якщо вони брудні, варто їх помити і висушити, тоді пластик приймуть без зайвих питань.
1-ПЭТ
Найпоширеніший вид пластику. З нього зроблені пляшки з-під води, соків, олії. Приймають як безбарвний, так і кольоровий пластик. Перероблений 1-ПЕТ йде на виготовлення сумок, утеплювачів для курток, футболок і дитячих іграшок.
2-HDPE (PEHD)
Щільний поліетилен. З нього роблять упаковки для мила, пляшки для молока, шампунів, кришки. Його використовують повторно, тому без проблем приймають на переробку і виготовляють з нього труби, сміттєві баки, мембрани і листи для покрівлі.
4-LDPE
Поліетилен, з якого виробляють саме ті пакети, якими ми користуємося в супермаркетах і на ринку. Також з нього роблять харчову плівку, сміттєві мішки, лінолеум і брезент. На переробку беруть без проблем. З відходів роблять відра, іграшки, взуття, горщики для квітів.
5-PP
Поліпропілен, з якого роблять відра, упаковку, стаканчики для йогуртів, упаковки для лінз, термобілизну, килими, одноразові шприци, інгалятори і автозапчастини. Можна здавати на переробку.

Який пластик вважається неліквідним

Якщо ви бачите ці позначення, намагайтеся не купувати товар в такій упаковці.
3-PVC
Нехарчовий пластик, з якого роблять покриття для підлоги, вікна, стелі, сантехнічні труби, штучну шкіру, обплетення для комп'ютерних кабелів, упаковки для побутової хімії, блістери для таблеток, флакони для косметики, іграшки.
Вважається небезпечним для здоров'я, тому що містить важкий метал кадмій — харчові продукти в нього зазвичай не упаковують. Цей пластик не приймають на переробку, тому що при спалюванні він забруднює повітря токсичними речовинами.
6-PS
Полістирол. Йде на виготовлення пінопласту, коробок для курячих яєць, підкладок для м'яса, стаканчиків для йогурту, компакт-дисків, одноразового посуду. Його приймають на переробку, але не скрізь. Вважається шкідливим для здоров'я, тому що виділяє токсини при нагріванні.
7-О или PC (Other или другое)
Суміші різних пластиків або інші полімери, які не отримали окремий номер. З них виготовляють пакування, наприклад, для сирів, кави, кормів для тварин, пляшечки для дитячого харчування. На переробку не приймають ніде.
d2w
Оксоразлагаемий пластик, в складі якого є добавка, яка відповідає за розпад пластмаси на мікрочастинки. В переробку здавати не можна.

Пластикова плитка з неліквіду — український проект Precious plastic Ukraine

В Одесі є проект, який створив винахідник Євген Хлєбніков — він називається Precious plastic Ukraine. Інженери роблять з неліквідного пластика тротуарну плитку, скульптури, картини і різні корисні в побуті предмети. Наприклад, брелоки для ключів, балансборди, світильники, підставки для смартфонів, дитячі гойдалки і навіть меблі.

Процес переробки виглядає так:
  1. вимитий, висушений і відсортований за кольором пластик відправляється в шредер (дробарку);
  2. подрібнюється до тих пір, поки з нього не вийдуть дрібні шматочки;
  3. пластикова крихта перемішується з піском;
  4. засипається в екструдер, де пластик розплавляється і вилазить назовні у вигляді гарячої стрічки;
  5. масу ділять на потрібні частини і укладають під прес, який перевторює її на готову плитку з візерунком або без нього.

Іноді додають барвник, якщо потрібно отримати конкретний колір. Але якщо пластик і так кольоровий, то готові вироби і так будуть дуже яскравими.

За словами автора проекту Євгена Хлєбнікова, пластикова плитка — міцніша за звичайну бетонну бруківку, вона пластична, не прогинається, не боїться агресивних умов зовнішнього середовища і витримує вагу машин. Не дарма винахідник і його команда в 2019 році отримали грант від проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: вибрані заходи». Зараз це обладнання вже зібрано і розроблена схема переробки.

Куди здати пластик, який вважається неліквідним

Команда проекту Precious plastic Ukraine приймає неліквідний пластик у населення за адресою лабораторії: Одеса, пр. Небесної сотні, 103 (завод ЗОНТ). Попередньо обов'язково потрібно зателефонувати за номером: 067 910 6601 або написати в директ.

Також пластик можна відправити «Новою Поштою» з послугою кур'єрської доставки за рахунок відправника. Всі відходи повинні бути обов'язково в чистому і сухому вигляді.
Анна Наумкіна
З 2019 року автор блогу EcoFactor
На питання «Пакет потрібен?» завжди відповідаю: «У мене свій» — та дістаю екоторбу з тканини. Відокремлюю сміття, не користуюся одноразовими пакетами і поміняю велосипед тільки на електромобіль. Надихаюся всім, що стосується екотехнологій і пишу про це. Головне правило, як автора: 7 разів перевір — 1 раз опублікуй.

Читайте також:

Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть, будь ласка, форму. Ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
Зацікавлені в придбанні електромобіля?
Заповніть будь ласка форму і ми зв'яжемося з вами і з задоволенням відповімо на всі питання.
Ваше імя
Ваш телефон
Коментар