Привілеї електротранспорту в Україні
Екологія UA

Привілеї електротранспорту в Україні

Дата:17.10.2022

Турботу про екологію в усьому світі висунуто на перше місце. І Україна активно підтримує цей напрямок. Уряд приймає нові законопроекти та ініціативи, які стимулюють громадян розглядати електричні автомобілі в якості особистого транспорту для щоденного використання. Розберемося ж, які саме преференції діють сьогодні і що вони дадуть нам в перспективі.

Зміст:

Прийняті ті діючі привілеї

Першим і важливим рішенням влади стала відміна митних зборів на ввезення електричних транспортних засобів, прийняте з 1 січня 2018 року. Це знизило ціни і дозволило збільшити поставки електромобілів в Україну. Продовження пільг до 2023 року сприятливо позначилося на зростанні сегмента електромобілів і продажі показали зріст в більш ніж на 56% тільки за рік і до сих пір збільшуються.

За період з 2018 по 2019 рік кількість електрокарів збільшилася з 500 до 12 600 автомобілів, а кількість зарядних станцій для них зросла до 1700 по всій країні. У 2021 році в Україні налічується близько 27 тисяч електрифікованих транспортних засобів.

Привілеї електротранспорту в Україні

З початку 2019 року в Україні почала діяти вимога до всіх паркувальних майданчиків країни, за якою потрібно обладнати не менше 5% машиномісць під установку зарядних станцій для електромобілів. І ця вимога поширюється і на 2021 рік, дозволяючи активно стимулювати встановлення нових станцій для підзарядки.

В середині 2019 року Верховна Рада прийняла законопроект №10405 «Про створення доступу до інфраструктури зарядних станцій для електромобілів». У ньому визначені штрафи, що накладаються на водіїв автомобілів з ДВЗ, які паркуються на місцях для електромобілів. Розмір стягнення складає від 20 до 30 неоподатковуваних доходів громадян – від 340 до 510 гривень. Інспектори з паркування мають право викликати евакуатор і відправити порушників на штрафмайданчик. Законопроект набрав чинності з 2020 року і діє до цього часу.

Однак, істотного ефекту не спостерігається, через відсутність своєчасного покарання. І місця біля зарядок електрокарів частенько виявляються зайнятими звичайними авто з ДВЗ.

Кінець 2019 року відзначився появою «зелених» номерних знаків, які будуть видавати в Сервісних центрах МВС при реєстрації електричних транспортних засобів. Плюс для власників електричних транспортних засобів існує десятивідсоткова знижка на ОСАГО, приємна на законодавчому рівні.

Привілеї електротранспорту в Україні

Влада зробила чимало кроків і щодо виробництва електричних транспортних засобів в Україні, знявши ПДВ з ввезення комплектуючих до них. Прискорюється і перехід громадського транспорту на електротягу в рамках підписаного у 2004 році «Кіотського протоколу», яким визначають квоти на зниження рівня викидів в атмосферу шкідливих речовин. І в рамках цієї програми у 2021 році закуплять 17-20 сучасних електробусів і зарядні станції до них, які будуть встановлювати в автопарках.

Діючі методи стимуляції ринку:

 • зняття митного акцизу на ввезення;
 • 10% знижка на ОСАГО для електромобілів;
 • 5% машиномісць на паркувальних майданчиках повинні бути обладнаними під зарядку для електромобілів;
 • штрафні санкції на бажаючих паркувати автомобілі з ДВС на місцях для зарядки електрокарів;
 • поява «зелених» номерних знаків;
 • підписання «Кіотського протоколу» по переходу громадського транспорту на електротягу;
 • зняття ПДВ на ввезення комплектуючих для виробників електричних транспортних засобів та інфраструктури до них.

Ініціативи та плани

Незважаючи на активний розвиток електротранспорту та інфраструктури в Україні, влада не поспішає впроваджувати більш дієві привілеї. Було кілька позитивних законопроектів, які не були підтримані.

Так в 2019 році пропонували дозволити водіям електромобілів безкоштовну парковку, їзду по смугах громадського транспорту і навіть збільшити ліміт швидкості на трасах. Але подібна ініціатива була відкинута депутатами.

Не знайшла підтримки і пропозиція (№8159 і №8160) щодо повернення 18% від вартості електромобіля при його придбанні громадянином України.

У цих же проектах передбачали зняття на десять років податку на прибуток з виробників електричних транспортних засобів та комплектуючих до них.

Планувалося також в обов’язковому порядку встановлювати станції зарядки для електрокарів під час реконструкції АЗС або будівництві нових. І ось вже другий рік проект знаходиться в стадії розробки.

Відмову отримав і законопроект №2054, який передбачав скасування збору до Пенсійного Фонду при первинній покупці електрокара. Сьогодні вона все ще становить 3-5% від його вартості.

Цим же документом пропонували спростити механізм виділення землі під зарядні станції для електрокарів, а також не ліцензувати послуги з продажу електроенергії, якщо вона призначена для зарядки машин з електричною силовою установкою. Але підтримки серед депутатів він не знайшов і був відкинутий, як той, що зачіпає інтереси державного бюджету.

Привілеї електротранспорту в Україні

Відкинуті пропозиції:

 • безкоштовна парковка;
 • вільне пересування по смугах громадського транспорту;
 • скасування ПДВ при реєстрації;
 • зняття податку на прибуток на 10 років для виробників;
 • спрощення схеми підключення та реєстрації зарядних станцій.

Плани повної електрифікації

Тим часом в ЄС перехід на екологічно чистий транспорт йде ще більш стрімким темпом і знаходить більше підтримки від держав. Так в Норвегії власники електромобілів позбавлені будь-яких зборів і податків, не платять за парковку і платні дороги, мають знижку на страхування і кредитування, а підключення до електромереж для установки зарядної станції позбавлені оподаткування і мають спрощене підключення.

У кожній з країн Європи, а також в США і Китаї існує компенсація на придбання електромобілів від 3 до 9 тисяч доларів. Здебільшого платних доріг в Європі можна переміщатися вільно, а просування інфраструктури підтримується на державному рівні.

І все це з метою прискорення переходу на електричний транспорт, знижуючи таким чином завдається шкода навколишньому середовищу. У 2020 році великі міста закрили в’їзд для автомобілів з дизельними двигунами, а деякі для всіх автомобілів з ДВЗ (Церматт, Швейцарія).

Привілеї електротранспорту в Україні

До 2030 року подібні обмеження охоплять більшу частину країн Євросоюзу, а до 2040 року електромобілі займуть дві третини світового ринку. Тенденції ведуть до того, що Європа відмовиться від використання бензинових і дизельних автомобілів, максимально перейшовши на альтернативні джерела живлення, до того ж це торкнеться і промисловості.

Діючі в ЄС пільги:

 • компенсація вартості в розмірі від 3 до 9 тис у.о. в залежності від країни;
 • заборона на в’їзд в місто дизельних автомобілів, а в деякі і бензинових;
 • безкоштовна парковка;
 • безкоштовний проїзд платними дорогами;
 • їзда по виділеним маршрутним смугах;
 • спрощення установки зарядних станцій.

У зв’язку з цим в Україні вже приготували кілька законопроектів, які знаходяться в розробці і стосуються заборони ввезення і реєстрації автомобілів з ДВЗ.

Наприклад, в одному з них передбачено формування державної політики щодо стимулювання розвитку електротранспорту. Правда, ніяких моментів з розвитку інфраструктури, спрощення встановлення зарядних станцій і модернізації електромереж в проекті не передбачено.

В іншому документі пропонується заборонити ввезення і першу реєстрацію дизельних автомобілів вже з 2027 року, а з 2030 року – всіх автомобілів з ДВС і перевести транспорт на дорогах країни на електрику.

Про автора

Єршова Олександра

Редактор медіа-контенту

Журналіст автомобільних видань з досвідом роботи більше 10 років, активний учасник європейського електромобільного руху. Вважає, що технології можуть працювати на користь екології.